برای اولین بار در ایران

ارسال خودکار پیامک به شماره‌هایی که وارد محدوده جغرافیایی مد نظر شما می‌شوند.

پیامک آموت
پیامک آموت

OTP چیست؟ تعاریف اصلی در مباحث ارسال رمز یکبار مصرف

زمان مطالعه: 6 دقیقه
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

فهرست مطالب

OTP چیست؟ OTP نام دیگر همان «رمز یکبارمصرف» یا «رمز پویا» است که یک لایه امنیتی مازاد بر رمز ثابت بوده و برای احراز هویت کاربر استفاده می‌شود. مثال واضح آن خرید اینترنتی است، هنگام خرید رمز OTP برای خط تلفن شما (که به کارت بانکی متصل است) ارسال می‌شود تا فروشنده مطمئن شود که واقعا صاحب کارت بانکی در حال خرید است.

افراد بسیاری پاسخ سوال «رمز یکبارمصرف چیست؟» را نمی‌دانند. البته این ندانستن به معنی عدم اطلاع از کاربرد کد OTP نیست، بلکه عدم اطلاع از نحوه کارایی آن است. در این مطلب با مراجعه به منابعی چون تیلس (Thales)، تکتارگت (Techtarget) و تویلیو (Twilio) به‌طور کامل شیوه کار را شرح می‌دهم تا نه‌تنها به پاسخ کامل و شفافی از سوال «رمز OTP چیست؟» برسید، بلکه پاسخ دو سوال دیگر را نیز بیابید:

 • رمز OTP Token چیست؟
 • TOTP چیست؟

علاوه بر این، در پایان راهی نشان می‌دهم که شما هم بتوانید از رمز یکبارمصرف یا OTP برای وب‌سایت یا اپلیکیشن خود استفاده کرده و به کمک آن امنیت کاربران‌تان را تامین کنید.

رمز OTP چیست؟

 

رمز OTP چیست؟

برای این که بدانید OTP چیست ابتدا باید بدانید «احراز هویت چندعاملی» چیست. احراز هویت چندعاملی یا Multi-factor authentication ‏(MFA)، نوعی روش احراز هویت الکترونیکی است که در آن کاربر پس از ارائه دو یا چند مدرک دال بر هویتش، اجازه دسترسی برای ورود به وب‌سایت یا اپلیکیشن، پرداخت الکترونیکی و… را پیدا می‌کند. معمولا ارائه دو مدرک کفایت می‌کند، به همین دلیل، به این روش «احراز هویت دوعاملی» یا ‎2-factor authentication (‏2FA) نیز می‌گویند.

عوامل یا مدارکی که در این روش برای احراز هویت کاربر لازم است، شامل موارد زیر می‌شود:

 • دانش: چیزی که فقط کاربر می‌داند (مانند رمز کارت بانکی)
 • مالکیت: چیزی که فقط کاربر در اختیار دارد (مانند سیم‌کارت تلفن همراه)
 • ذات: چیزی که فقط در ذات کاربر یا در هویت بیولوژیکی او وجود دارد (مانند اثر انگشت)

گمان می‌کنم الان دید بهتری از پاسخ سوال «رمز OTP چیست؟» در دسترس شما باشد. اجازه دهید با مثالی توضیح دهم:

تصور کنید با پا گذاشتن در مراحل یک کمپین پیامکی نهایتا به خرید اینترنتی رسیده و در حال پرداخت هستید. شما یک کارت بانکی در اختیار دارید. کارت بانکی شما یک رمز دارد که فقط شما می‌دانید. در زمان‌های گذشته ارائه همین رمز برای خرید کفایت می‌کرد، اما اگر این رمز توسط فردی سودجو به سرقت می‌رفت چه اتفاقی می‌افتاد؟ یا کارت بانکی شما گم می‌شد؟ واضح است که احتمال خالی شدن حساب شما در حالتی که فقط یک لایه امنیتی روی آن باشد خیلی بالاست. سیستم‌های ورود دوعاملی این احتمال را به شدت کاهش می‌دهند. بنابراین شما علاوه بر رمز کارت بانکی (دانشی که فقط شما می‌دانید)، یک رمز پویا هم دریافت می‌کنید که برای سیم‌کارت شخصی‌تان (چیزی که فقط شما در اختیار دارید) ارسال می‌شود.

درست است که در کلام، استفاده از دو لایه امنیتی به جای یک لایه، تغییر زیادی به نظر نمی‌آید، اما از نظر آماری و ریاضی، سطح امنیت کاربر به شدت افزایش یافته و احتمال سرقت هویتش به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد.

 

حالا می‌رسیم به سوال اصلی: کد OTP چیست؟ یا رمز یکبارمصرف چیست؟

 رمز یکبارمصرف، یا همان رمز پویا، یا همان OTP یکی از شیوه‌های سیستم احراز دوعاملی است که در بیشتر سازمان‌ها (مانند بانک‌ها) استفاده می‌شود. OTP مخفف عبارت One Time Password و که معنای آن همان «رمز یکبارمصرف» است. مثالی که پیشتر برای توضیح احراز هویت چندعاملی استفاده کردم، نمونه‌ای از OTP بود (برای این که اینجا مجدد نیاز به مثال نباشد!).

بنابراین در جواب سوال «OTP چیست؟» به‌طور خلاصه می‌توان گفت رمز یکبارمصرف یا OTP یکی از روش‌های پرکاربرد احراز هویت چندعاملی است که توسط سازمان‌ها و شرکت‌های بسیاری استفاده می‌شود و به معنی ارسال یک رمز یکبارمصرف به شماره شخصی کاربر است تا هویت او ثابت شده و اجازه ورود داده شود.

بسیاری از این شرکت‌ها صرفا به همین دلیل از سامانه پیامکی استفاده می‌کنند. این کاملا منطقی است، چرا که هزینه ارسال و دریافت پیامک در پنل پیامکی بسیار مقرو‌ن‌به‌صرفه است.

 

مقاله پیشنهادی: 6 دلیل استفاده شرکت ها از سامانه پیامکی

 

رمز OTP Token چیست؟

 

رمز OTP Token چیست؟

حال که دانستیم OTP چیست می‌توانم پاسخ سوال «رمز OTP Token چیست؟» را بسیار راحت‌تر و خلاصه‌تر از بخش قبلی توضیح دهم، بدون مقدمه‌چینی اضافه! همانطور که گفتم، OTP یکی از روش‌های احراز هویت چندعاملی است که توسط سازمان‌های زیادی برای تامین امنیت کاربران‌شان استفاده می‌شود. ارسال OTP یا رمز یکبارمصرف به روش‌های متفاوتی قابل اجراست. ما کاربران ایرانی بیشتر با پیامک آن را می‌شناسیم، پیامکی که غالبا از سوی بانک ارسال شده و حاوی رمز یکبارمصرفی برای خرید اینترنتی است.

رمز یکبارمصرف صرفا توسط پیامک ارسال نمی‌شود، بلکه می‌توان با استفاده از OTP Token نیز به آن دسترسی داشت. حالا OTP Token چیست؟ OTP Token یک ابزار الکترونیکی است که در یک بازه زمانی مشخص تولید رمز می‌کند. یک دستگاه کوچک در سایز تلفن‌های همراه ساده را در نظر بگیرید که یک عدد روی نمایشگر کوچکش دیده می‌شود و هر یک دقیقه این عدد تغییر می‌کند. این دستگاه یک OTP Token سخت‌افزاری است که رمز یکبارمصرف را به‌صورت مداوم تولید می‌کند.

دستگاه‌های سخت‌افزاری OTP Token امروزه جای خود را به نوع نرم‌افزاری داده‌اند. نمونه آن را می‌توانید زمان ورود به حساب گوگل ببینید. در تنظیمات حساب گوگل شما بخشی برای تولید رمز یکبارمصرف وجود دارد که با مراجعه به آن می‌توانید آن عدد را ببینید که هر چند ثانیه تغییر می‌کند. این همان OTP Token نرم‌افزاری است.

 

TOTP چیست؟

و در نهایت می‌رسیم به سوال سوم یعنی: TOTP چیست؟ با توجه به آنچه تاکنون نوشتم، پاسخ این یکی از پاسخ هر دو سوال قبلی یعنی «OTP چیست؟» و «رمز OTP Token چیست؟» هم آسان‌تر و راحت‌تر است. TOTP مخفف عبارت Time-based One-Time Password و به معنای رمز یکبارمصرف مبتنی بر زمان است. شکل رایجی از احراز هویت دوعاملی که توسط توکن OTP تولید می‌شود.

بله درست متوجه شدید، جواب TOTP چیست و OTP Token چیست عملا یکی است. در بخش قبلی گفتم که OTP Token یک ابزار برای تولید رمز یکبارمصرف است. در واقع OTP Token نام خود ابزار است که خروجی‌اش TOTP یا همان رمز یکبارمصرف است. همانطور که می‌بینید، تمام این اسامی، اشاره به یک شیوه احراز هویت دارند که بر پایه رمز زمان‌دار شکل گرفته است.

فعال‌سازی OTP برای وب‌سایت یا اپلیکیشن

 

فعال‌سازی OTP برای وب‌سایت یا اپلیکیشن

رمز یکبارمصرف یا OTP صرفا برای مصارفی مثل پرداخت‌های اینترنتی نیست، بلکه برای اهداف بسیاری استفاده می‌شود. اهدافی که نه فقط برای امنیت کاربر، بلکه برای امنیت بستر میزبان نیز مفید است. برای مثال اگر شما خدمتی در وب‌سایت خود ارائه می‌دهید، با استفاده از OTP خیال‌تان از بابت این که شخص در حال ورود، واقعا همان مشتری شماست که مبلغی پرداخت کرده راحت می‌شود. در غیر این صورت، ممکن است شخصی سودجو از خدمت شما بدون اجازه استفاده کرده و یا به مشتری شما و در نتیجه به اعتبار شما لطمه بزند.

 

برای فعال‌سازی رمز OTP برای وب‌سایت یا اپلیکیشن خود کافی است به وب‌سایت پیامک آموت وارد شده و با ثبت نام و فعال‌سازی پنل پیامکی‌تان سراغ قابلیتی به اسم «وب ‌سرویس» بروید. وب‌سرویس یک سری کدهای برنامه‌نویسی است که کافی‌ست آن‌ها را کپی کرده و در متن کد وب‌سایت یا اپلیکیشن خود جای‌گذاری نمایید. این کار بسیار راحت است و شما هم می‌توانید خودتان آن را انجام دهید و هم به مسئول برنامه‌نویسی‌تان بسپارید. از سوی دیگر، استفاده از یک پنل پیامکی، ساده‌ترین روش ارسال پیامک از طریق اینترنت است.

به کمک وب‌سرویس، تمام سامانه پیامکی آموت مانند یک بازوی کمکی به وب‌سایت یا اپلیکیشن شما متصل شده و شما می‌توانید از سایر قابلیت‌های آن نیز استفاده کنید. سامانه پیامکی آموت قابلیت‌‌های زیر را داراست:

با نگاهی به صفحه امکانات سامانه پیامک آموت می‌توانید سایر خدمات این سامانه را مشاهده کنید، امکاناتی مانند ارسال پیامک بر اساس منطقه، بر اساس صنف و شغل (به کمک بانک اطلاعاتی مشاغل)، به‌صورت زمان‌بندی‌شده و… ارسال پیامک براساس مشاغل یا همان بانک شماره موبایل اصناف در وب‌سایت‌های زیادی به فروش می‌رسد اما توجه کنید که در فروش بانک شماره موبایل معتبر به یک سری نکات مهم توجه داشته باشید.

اما نظر من را بخواهید، هیچ استفاده‌ای برای پیامک بهتر از استفاده های خلاقانه بازاریابی پیامکی و برنامه‌های وفادارسازی مشتریان نیست، البته بعد از همین استفاده برای رمز پویا که به امنیت کاربران وابسته است.

 

امتیاز
5/5

لینک مقاله:

مشترک خبرنامه ما شوید.

14 پاسخ

 1. یکی از بهترین پنل های پیامکی که در طول این چند سال ازش استفاده کردم، بدون تعارف پنل پیامکی شما بوده و به همه عزیزانی که دو دل هستن پیشنهاد می کنم که پنل دائمی رو خریداری کنن، چون مثل من بلاخره عضو دائمی خواهید شد.

  1. فوآد عزیز سلام
   از اینکه ما را انتخاب کردید سپاسگزاریم 🙌🌹

 2. سلام.
  خدا قوت می گم به شما و تیم خوبتون.
  هم پنل پیامکی و هم پشتیبانی تون حرف نداره و خواستم از صمیم قلب ازتون تشکر کنم. همیشه مقالات مفیدتون رو هم می خونم. نکات بسیار ارزنده ای داره که مانندش رو ندیدم.

  1. یحیی عزیز سلام
   بسیار خرسندیم که مطالب برایتان مفید واقع شده 🙏❤
   سپاس از همراهی و حمایت شما

 3. انصافا خیلی جامع و کامل توضیح دادید. خودم با این اصطلاحات و موارد یکم بیگانه هستم و دوست دارم این مطالب رو بهتر بشناسم و درک کنم.
  دستتون درد نکنه.

 4. وقت بخیر و خدا قوت بابت کلی اطلاعات مفید و رایگانی که در اختیارمون میزارید.
  با اجازه تون بخشی از این مقاله رو با ذکر منبع داخل سایتمون منتشر می کنیم.

  1. غنچه عزیز سلام
   بسیار مفتخریم که مطالب برای شما مفید واقع شده
   اگر نکته ای هم به نظرتون میرسه که میشه به مطالب اضافه کرد تا بهتر شوند
   خوشحال میشیم که برامون کامنت بذارید 🌹🙏
   با ذکر منبع هیچ ایرادی نداره

 5. سلام وقتتون بخیر. خیلی عالی بود. من جدا از این مباحث کلا به امنیت و خصوصا امنیت وب سایت خیلی علاقه مند شدم. ممنون که این قدر خوب توضیح دادید.

 6. چقدر سامانه کامل و جامعی دارید. وتقعا ازتون سپاسگذارم. من باهاتون تماس گرفتم و یک شماره واتساپ دادید که خیلی راحت اونجا منو راهنمایی کردید. خیلالم از بابت پشتیبانی راحت شد.
  مرسی و خدا قوت

 7. سلام و درود به شما و خدمات فوق العاده تون.
  OTP رو خیلی کامل و مفید توضیح دادید. سوالاتی توی ذهنم داشتم که خوشبختانه به جواب رسیدم.
  ممنون از شما. من به تازگی به شما و خدمات پیامکی خوبتون آشنا شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات
محبوب ترین مطالب
مطالب مرتبط
برچسب ها

دسته بندی مقالات

این یک عنوان است
این یک عنوان است
این یک عنوان است
این یک عنوان است
این یک عنوان است

بهترین مقالات

عضویت در مجله‌ی پیامک آموت

برای اطلاع از تخفیفات و جشنواره‌های فروش از طریق پیامک شماره موبایل خود را وارد کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.