تمام آنچه که در مورد پیامک تبلیغاتی لازم است بدانید

پیامک تبلیغاتی یکی از روش‌های مقرون‌به‌صرفه در دنیای تبــلیغات و آگهی است. البته از پیامک برای اهداف بسیاری استفاده می‌شود مانند خدمات، احراز هویت (با ارسال رمز پویا)، نظرسنجی، اطلاع‌رسانی و… اما جذاب‌ترین کاربرد آن در زمیـنه تبلیغات است. هر آنچه در مورد پـیامک تـبلیغاتی لازم است بدانید اینجا حاضر و آماده است؛ از موضوعاتی مانند نمونه پیامک تـبلیغاتی برای مـشاغل مخـتلف برای اهالی کسب‌وکار تا روش‌های لغو دریـافت پـیامک‌های تبلیغاتی برای کاربران

فهرست محتوا

روش های لغو یا فعال‌سازی پیامک تبلیغاتی

در مورد لغو پیامک تبلیغاتی 3 نکته مهم وجود دارد که بایدنسبت به آن‌ها آگاه باشید:

لغو یا فعال‌سازی پیامک تبلیغاتی در همراه اول

برای عدم دریافت اس‌ام‌اس‌های تبلیغاتی همراه اول 4 راه ساده و سریع وجود دارد. این روش‌ها معتبر بوده و از وب‌سایت رسمی همراه اول نقل می‌شوند:

به جز این 4 روش ساده و دم دستی، یک راه دیگر هم برای عدم دریافت پیامک تبلیغاتی وجود دارد به نام سامانه «همراه من». همراه من یک سامانه خدمات الکترونیکی است که از طریق وب‌سایت رسمی همراه اول و یا اپلیکیشن رسمی آن (با همین نام) خدمات الکترونیکی ارائه می‌کند. شما می‌توانید بسیاری از امورات خط تلفن را خودتان از طریق این سامانه انجام دهید.

اگر به هر دلیلی تمایل داشتید پیامک‌ تبلیغاتی خود را دوباره فعال کنید، کافی‌ست همین مراحل را مجدد طی کنید، فقط به خاطر داشته باشید در روش اول، به‌جای عدد 1، عدد «2» را به 8999 ارسال کنید.

لغو یا فعال‌سازی پیامک تبلیغاتی در ایرانسل

لغو پیامک‌های تبلیغاتی ایرانسل به 3 روش ساده امکان‌پذیر است. این روش‌ها نیز از وب‌سایت رسمی ایرانسل استخراج شده‌اند:

نوع پیامک کلید واژه درخواست عضویت کلید واژه لغو عضویت
محصولات ایرانسل
OZVP
LAGHVP
پیشنهادهای ایرانسلی
OZVO
LAGHVO
ورزشی
OZVS
LAGHVS
بازی و سرگرمی
OZVG
LAGHVG
آموزشی
OZVE
LAGHVE
فرهنگی-اجتماعی
OZVC
LAGHVC
سلامت و بهداشت
OZVH
LAGHVH
مذهبی
OZVR
LAGHVR
تخفیف‌های ویژه
OZVD
LAGHVD
اطلاعات عمومی
OZVI
LAGHVI

برای فعال‌سازی پیامک‌‌های تبلیغاتی ایرانسل نیز کافی‌ست همین اقدامات را مجدد انجام دهید.

لغو یا فعال‌سازی پیامک تبلیغاتی در رایتل

مثل همراه اول و ایرانـسل، لغو پیامک‌های تبلیغاتی رایتل نیز به‌طور مشـابه از طریـق سامانه، اپلـیکیـشن، کد دسـتوری و… انجام می‌پذیرد. 4 روش غیرفعال‌سازی پیامک‌های تبلیغاتی رایتل طبق وب‌سایت رسمی این شرکت:

نمونه پیامک‌های تبلیغاتی مشاغل

سازمان‌ها، شرکت‌ها، افرادی که کسب‌وکار محلی دارند و… از پیامک برای تبلیغات گسترده استفاده می‌کنند، اما تمام آن‌ها به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسند. یک دلیل این مسئله، کیفیت پیام ارسالی آن‌هاست. بیش از 10 سال تجربه در زمینه ارسال پیامک انبوه این نکته را به ما آموخته است که اگر می‌خواهیـد قلاب پیامک تبلیغاتی شما به ذهن مخاطب گیر کند، باید یک سری اصول را رعایت کنید. این اصول را در ادامه بخوانـید و سپس تعدادی از نمونه پیامک‌های موثر تبلیغاتی مشــاغل مختلف را که برای شما گردآوری کرده‌ایم ببینید.

راهنمای نگارش پیامک تبلیغاتی

بسیاری احساس می‌کنند اگر در متن پیام خود مرموز، معمایی، بازی‌محور و… باشند بیشتر می‌توانند ذهن مخاطب را به کنجکاوی وادارند، در حالی که اشتباه است. پیامک تبلیغاتی جای خلاقیت‌هایی که مسئله را پیچیده می‌کنند نیست. چرا؟ چون پیامک به شخصی‌ترین حریم کاربر نفوذ می‌کند و بنابراین ذات آن بر «ارتباط مستقیم، سریع و کوتاه» بنا شده است.

شما روی بیلبورد سطح شهر می‌توانید با هر مدل خلاقیتی ذهن مخاطب را قلقلک دهید، اما زمانی که وی در اتاقش مشغول امورات شخصی است نمی‌توانید زیاد مزاحم اوقاتش شوید. پیام را کوتاه، واضح و شفاف برسانید. حتی جملاتی که استفاده می‌کنید باید کوتاه و ساده باشند. با پیامک، شما وارد شخصی‌ترین فضای مخاطب می‌شوید.

برای توجه بیشتر چشم خواننده، متن پیامک تبلیغاتی را آرایش کنید، به این معنی که مثلا کلمات و عبارات مهم را با گیومه («») نشان دهید. البته پیامک در زمینه آرایش متن محدودیت‌های بسیار زیادی دارد و این مسئله حتی گاهی به مخاطبان شما نیز وابسته است، به این خاطر که تلفن‌های همراه ساده با تلفن‌های هوشمند فرق می‌کنند. مثلا شاید شما بتوانید یک کلمه را در گوشی هوشمند با حروف درشت‌ (Bold) نمایش دهید اما در گوشی ساده خیر.

بنابراین اول ببینید که برای چه گروه مخاطبی پیامک تبلیغاتی می‌فرستید و این افراد از نظر درآمدی چگونه هستند. آیا تلفن ساده دارند یا تلفن هوشمند؟ و اگر تلفن هوشمند دارند، تا چه اندازه می‌توانید متن را آرایش کنید که در تلفن مخاطب به همان شکلی که شما نوشتید نمایش داده شود. برای اطمینان کافی‌ست پیام خود را برای دو نوع تلفن به‌صورت آزمایشی ارسال کنید.

درست است که پیامک تبلیغاتی باید خلاصه، شفاف و عاری از بازی‌های ذهنی باشد، اما به این معنی نیست که نتوانید لحن خودمانی داشته باشید. اتفاقا لحن خودمانی باعث می‌شود خواننده ارتباط بهتری با پیام بگیرد. این مسئله گاهی بستگی به متن پیام هم دارد و همیشه صادق نیست. به‌هرحال، چون با پیامک پا به فضای شخصی خواننده می‌گذارید، می‌توانید با لحنی خودمانی و دوستانه دل او را به دست بیاورید.

دقت کنید که اصول لحن خودمانی را رعایت کنید و خیلی به کوچه بازار نزنید. نگارش به زبان محاوره نیز اصولی دارد. برای مثال «کتابتو ارسال کردیم» اشتباه است و «کتابت رو ارسال کردیم» صحیح است. در بیان محاوره کلمات را خلاصه می‌کنیم و به هم می‌چسبانیم، اما در نگارش محاوره صرفا لحن عوض می‌شود و کلمات همچنان جدا از هم هستند.

در پیام‌تان حتما خواننده را به یک اقدام دعوت کنید، به عبارت دیگر کال‌تواکشن (Call-to-action) داشته باشید. تمام پیام شما پیش‌ساختی برای به حرکت واداشتن مخاطب است، پس اگر دعوت به اقدام نداشته باشید، گویی بی‌خیال نتیجه کار شده‌اید. دعوت به اقدام لزوما نباید در انتهای پیام باشد، بلکه باید در جایی باشد که خواننده به اوج محرک پیام می‌رسد. اما خب، از آنجایی که پیام کوتاه است و مغز کلام را می‌رساند، طبیعی است که دعوت به اقدام معمولا در آخر قرار می‌گیرد.

دعوت به اقدام می‌تواند یک آدرس اینترنتی، یک شماره تلفن، یک «عدد ۱ را بفرستید» و… باشد. هر گونه راه ارتباطی یا تعاملی که خواننده بتواند از طریق آن اقدام کند.

ایجاد فوریت همیشه یکی از اهرم‌های قدرتمند اقدام مشتریان بوده و هست. زمانی که یک جشنواره فروش ویژه، محدود است و تا پایان روز تمام می‌شود، شما تشنگی بیشتری برای خرید دارید، چون نمی‌خواهید فرصت را از دست بدهید. «ترس از دست دادن فرصت» باعث اقدام مخاطب می‌شود.

بنابراین در پیامک تبلیغاتی‌تان محدودیت و چهارچوب بگنجانید. نشان دهید که فروش ویژه شما فقط «این تعداد روز» مهلت دارد و اگر خواننده اقدامی نکند، آن را از دست می‌دهد.

برخی کلمات در دنیای تبلیغات و بازاریابی قدرت ویژه‌ای دارند. برای مثال، «رایگان» یکی از این کلمات قدرتمند است. زمانی که خواننده به «رایگان» برخورد می‌کند، شانس این که حس کند در معامله برد کرده است بسیار افزایش می‌یابد. کلمات موثر معمولا احساسات خواننده را تحریک می‌کنند. اعداد نیز جلب توجه خوبی ایجاد می‌کنند. آمار و ارقام با خواننده صحبت می‌کنند.

در رابطه با کلمات موثر یکی از نکات این است که معمولا جنس منفی دارند. این به دلیل ساختار ذهنی تکامل‌یافته ما انسان‌هاست که در طول تاریخ و به دلیل وجود خطرات گوناگون، توجه ویژه‌ای به این کلمات نشان می‌دهیم. صنعت اخبار از این ویژگی ذهنی استفاده زیادی می‌کند، به همین دلیل است که اخبار منفی خیلی بیشتر از اخبار مثبت هستند، چون بیننده بیشتری جذب می‌کنند.

در کنار کلمات، «دوم شخص»سازی کلام نیز موثر است. این یعنی صحبت کردن در مورد خواننده و مخاطب قرار دادن او و منافعش. برای مثال، بیان «این لباس چقدر به شما می‌آید» خیلی موثرتر از «لباسی که برداشتید بهترین جنس را دارد» است.

این روزها کاربران زیادی عبارت «لغو پیامک‌های تبلیغاتی اپراتور …» را جست‌وجو می‌کنند. این یعنی مخاطبان زیادی خود را در لیست سیاه مخابراتی یا همان بلک‌لیست قرار می‌دهند و مهم نیست شما چقدر تلاش کنید، همیشه بخش قال توجهی از پیامک‌های تبلیغاتی شما به مقصد نمی‌رسد. البته برخی سامانه‌های ارسال پیامک انبوه مثل پیامک آموت، قابلیت ارسال به بلک‌لیست را دارند اما به توصیه متخصصان ما، بهتر است که در انتهای پیامک‌های تبلیغاتی، گزینه لغو یا انصراف را قرار دهید.

گزینه «انصراف» ظاهرش منفی‌ست اما چند معنی مثبت دارد. اول این که نشان می‌دهد شما به حریم خصوصی مخاطب احترام می‌گذارید. خواننده با دیدن این گزینه متوجه می‌شود که دستش برای انصراف در هر زمانی باز است و با آرامش فکری بیشتری نسبت به پیام‌های شما واکنش نشان می‌دهد، در حالی که اگر این گزینه نباشد، حتی ممکن است خط تلفن را به کلی بلاک کند. دوم این که «ترس از دست دادن فرصت» را در ذهن مخاطب فعال می‌کند، و او نسبت به دریافت پیامک‌های تبلیغاتی گارد کمتری می‌گیرد.

همیشه اصول نگارشی را رعایت کنید. شاید بسیاری از مخاطبان آگاهانه به این موضوع دقت نکنند یا حتی اصلا اصول نگارشی را ندانند، اما در ضمیر ناخودآگاه‌شان حس کیفیت و استاندارد را دریافت می‌کنند. زبان فارسی اصول نگارشی ساده و مهمی دارد، مثل رعایت نیم‌فاصله بین کلمات. به‌عنوان مثال «می‌خوانیم» درست است و «میخوانیم» نادرست.

با رعایت کردن اصول نگارشی در متن پیامک تبلیغاتی، خواننده هم پیام را واضح‌تر می‌فهمد و هم به حرفه‌ای بودن شما پی می‌برد.

نمونه پیامک تبلیغاتی دندانپزشکی

فروشگاه ‌های فیزیکی یا آنلاین از آن دسته کسب‌وکار‌هایی هستند که بیشترین سود را از بازاریابی پیامکی می‌برند.آمار نشان می‌دهد که 77 درصد از مشتریان در صورت دریافت پـیامک از یک فروشگاه، آن را بیشتر دوست ‌ خواهند داشت و خرید خود را تکرار خواهند کرد.

نمونه پیامک تبلیغاتی پوشاک

فروشگاه ‌های فیزیکی یا آنلاین از آن دسته کسب‌وکار‌هایی هستند که بیشترین سود را از بازاریابی پیامکی می‌برند.آمار نشان می‌دهد که 77 درصد از مشتریان در صورت دریافت پـیامک از یک فروشگاه، آن را بیشتر دوست ‌ خواهند داشت و خرید خود را تکرار خواهند کرد.

نمونه پیامک تبلیغاتی بیمه

نمونه پیامک تبلیغاتی املاک

نمونه پیامک تبلیغاتی فروش

سوالاتی که می تواند به شما کمک کند…

در اپراتور همراه اول عدد «۱» را به شماره «۸۹۹۹» ارسال کنید – در اپراتور ایرانسل *۵۰۰۶# را شماره‌گیری کنید – در اپراتور رایتل *۸۰۰# را شماره گیری کنید.

برای ارسال پیامک تبلیغاتی انبوه باید سامانه پیامکی تهیه کنید و از طریق پنل کاربری خود برای مخاطبین هدف‌تان اس‌ام‌اس تبلیغاتی ارسال کنید.

زمان ارسال پیامک تبلیغاتی را با توجه به اینکه مخاطبین هدف شما چه زمان‌هایی در روز بهترین واکنش را پیام شما نشان‌ می‌دهند تعیین کنید؛ اما به طور کلی ساعت ۱۱ صبح، ۱۴ الی ۱۵ عصر و ۱۷:۳۰ بهترین زمان ارسال پیامک است.

تلاش کنید پیامک تبلیغاتی شما واضح و شفاف باشد. افراد به موضوعات پیچیده یا مرموز واکنش نشان نمی‌دهند.

خیر، فقط کافیست وارد اکانت پنل پیامکی خود شوید و به قسمت ارسال انبوه پیامک بروید.

هیچ محدودیتی وجود ندارد. شما می‌توانید به تعداد دلخواه خود و بر اساس نیازتان پیامک ارسال کنید.

8 پاسخ

 1. درمورد پیامک های تبلیغاتی مشاغل، نمونه هایی در دسترس هست که استفاده کننده بتواند از بین آنها هم انتخاب کند ؟

  1. آرمان وضعی گفت:

   درود شهریار عزیز
   بله، شما میتونید از نمونه پیامک های تبلغاتی ما که برای اصناف گوناگون هستند استفاده کنید.

 2. سلام. آیا می توان به طور مثال برای تعدادی از افراد، از چندین نمونه پیامک استفاده کرد ؟

  1. آرمان وضعی گفت:

   سلام علیرضا عزیز
   بله شما میتونید مخاطبینتون رو دسته بندی کنید و برای هر دسته پیام خاصی رو ارسال کنید.

 3. سلام، من یک فروشگاه لوازم خانگی در تهران دارم. میخواهم تخفیف ویژه ای را برای فروشگاهم لحاظ کنم. بنظر شما پیامک تبلیغاتی برای فروشگاه لوازم خانگی کارآمد تر است یا استفاده از بیلبورد و پخش تراکت در سطح شهر ؟ لطفا راهنمایی کنید.

  1. آرمان وضعی گفت:

   سلام احمد عزیز
   مقایسه بین تبلیغات محیطی با اس ام اس مارکتینگ کار درستی نیست چون خیلی شرایط و عوامل درش دخیل هستند، هر کدوم ویژگی های خاص خودشون رو دارند و شما باید باتوجه به شرایطتون و نتایجی که میخواهید کسب کنید، نوع تبلیغاتتون رو انتخاب کنید.
   اما مهم ترین و بزرگ ترین فرقشون اینکه تبلیغات پیامکی یا اس ام اس مارکتینگ رو میتونید با هزینه کمتر و جامعه هدف فیلتر شده استفاده کنید و نرخ تبدیل بالاتری داشته باشید.

 4. خدا خیرتون بده، از دست این پیام های تبلیغاتی ایرانسل داشتم کلافه میشدم. ممنون بابت اطلاع رسانی این مطالب.

  1. آرمان وضعی گفت:

   درود خانوم فرهادی عزیز
   رضایت شما افتخار ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *