چگونه از بازاریابی پیامکی در قیف فروش استفاده کنیم؟

ممکن است اصطلاح قیف بازاریابی را شنیده باشید. اکنون وقت آن است تا همتای آن یعنی قیف پیامکی را نیز به شما معرفی کنیم. قیف پیامکی یک استراتژی بازاریابی پیامکی است که توسط بازاریابان برای هدایت گام به گام مشتری به سمت نتایج مطلوب مورد استفاده قرار می گیرد.
به این قیف، قیف پیامکی گفته میشود، چراکه عنصر واسطه در آن پیامک متنی است. سایر قیف های بازاریابی نیز بر اساس نتایج دلخواه در آنها نامگذاری شده‌اند: مثل قیف فروش، قیف تبدیل و غیره.
قیف پیامکی از سه بخش تشکیل شده است که در ابتدا پهن است و به تدریج تنگ تر می شود. اکنون اجازه دهید تا ساختار قیف پیامکی را توضیح دهیم.

استراتژی بازاریابی پیامکی برای هر یک از مراحل قیف فروش

ابتدایِ قیف پیامکی با «دسترسی گسترده به مخاطبان هدف» آغاز میشود و به تدریج به پیامهای شخصی تر و مستقیم تر محدود می شود. شکل زیر نمایی از قیف پیامکی است که نشان می دهد بازاریابی پیامکی در رسیدن به مخاطب هدف تا چه اندازه موثر است

راس قیف

اولین مرحله قیف پیامکی جمع آوری لیست ثبت نام کنندگان است. برای این کار می توانید از روش های زیر را استفاده کنید:

 • کلمه کلیدی

کلمه کلیدی واژه و یا عبارتی است که مشتریان شما آن را به شماره 10 رقمی و یا شماره کد اختصاصی شما پیامک می کنند. با انجام این کار آنها وارد کمپین های بعدی بازاریابی پیامکی می شوند.

 • فرم وب سایت

به کمک فرم وب سایت، بازدیدکنندگان امکان می یابند در سایت شما ثبت نام کرده و با وارد کردن اطلاعات و انتخاب گزینه ثبت نام وارد کمپین های بازاریابی پیامکی شوند.

 • ویجت ثبت نام موبایل

ابزارک ثبت نام موبایل به شما امکان می دهد شماره موبایل، نام و آدرس ایمیل بازدیدکنندگان وب سایت راجمع آوری کنید.

میانه قیف

در میانه قیف شما سعی می کنید ثبت نام کنندگان را با برند، محصولات و خدمات خود آشنا کنید. این کار اساساً از طریق ارسال پیامک متنی صورت می گیرد. به روش های مختلف می توان این پیام ها را ارسال کرد:

 • کمپین

کمپین بازاریابی پیامکی و یا همان کمپین ارسال پیامک انبوه می تواند باعث افزایش تعامل کاربران و فروش بیشتر شود. کمپین ارسال پیامک، ثبت نام کنندگان را از وقایع آینده، رویدادها، تبلیغات، رونمایی محصولات و فروش های فوقالعاده مطلع می سازد.

 • بخش بندی

به کمک بخش بندی می توان ثبت نام کنندگان را بر اساس ویژگی های مشترک به گروه های مختلف تقسیم کرد. به این ترتیب می توانید پیامک های کمپین بازاریابی پیامکی‌تان را هدفمند ارسال کنید. تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب لیست و سپس نسبت دادن یک معیار به مشتریان گروه است. به عنوان مثال مشتریان را می توانید بر اساس کدپستی گروه بندی کنید و پیشنهاد های خاص منطقه‌شان را برای آنها ارسال نمایید.

 • کمپین دریپ

برخلاف کمپین بازاریابی پیامکی که در آن به صورت دستی زمان ارسال پیام را مشخص می کنید، در این نوع کمپین پیام ها به صورت خودکار از طریق سامانه ارسال پیامک انبوه بدون حضور شما نیز فرستاده می شود.

زمانی که شروع به جمع آوری لیست ثبت نام کنندگان کردید، اطلاعات بیشتری در مورد دلیل حضور آنها به دست خواهید آورد. هر چه بیشتر در مورد ثبتنام کنندگان اطلاعات به دست آورید، پیامک های هدفمند تر و خاص تری به آنها ارسال می کنید. درج نام افراد در متن پیامک نیز میتواند بر روی نرخ کلیک تاثیرگذار باشد.

پایین قیف

اکنون که به پایین قیف پیامک رسیدید در نزدیکترین فاصله با ثبت نام کنندگان قرار دارید. این فضا جایی است که شما بیشترین استفاده را از ارسال پیامک می کنید. میانه قیف برای شما بستری برای ارتباط با گروه ها فراهم میآورد. انتهای قیف جایی است که این ارتباط به درستی پایهگذاری شده و اکنون زمان گفتگوی مستقیم بین شما و مشتری است. برخی از کسب و کارها میتوانند به کمک روش های بازاریابی پیامکی زیر از فضای پایین قیف پیامک متنی استفاده کنند: های زیر را استفاده کنید:

 • فروش جانبی

یکی از روش ها فروش جانبی محصولات و خدمات مشابه به مشتری است. یک تیم فروش موفق می داند چگونه برای مشتریان کنونی ارزش بیشتری ایجاد کند و این ارزش افزوده را به درآمد جدید تبدیل کند. پیام های متنی کمتر از ایمیل نادیده گرفته می شود. این موضوع باعث میشود ارسال پیامک متنی یکی از روش های مفید برای جلب توجه بیشتر مشتریان باشد.

 • خدمات مشتری و پشتیبانی

خدمات مشتری از طریق پیامکوتاه یکی از سریع ترین و کاربردی ترین روش ها برای رسیدگی به مشکلات مشتریان است. همچنین شما می توانید از ویژگیهای پیشرفته ارسال پیام کوتاه مانند امکان گذاشتن یادداشت خصوصی در مکالمات، تعویق آنها و یا تعیین وقت پاسخ استفاده کنید.

 • رتبه بندی و درخواست نظر

نظرات مشتری نقش مهمی در توسعه کسب و کار دارد. هرچه ارتباط شخصی بیشتری با مشتریان برقرار کنید، احتمال اینکه نظرات مثبت دریافت کنید بیشتر است. ارسال پیامک یک گزینه صمیمی و در عین حال غیرتهاجمی برای درخواست نظر و بازخورد از مشتریان است.

نکاتی برای استفاده موفقیت آمیز از پیامک متنی در قیف فروش

اکنون که با قیف پیامک متنی آشنا شدید، زمان آن است که تمرکز خود را بر روی استراتژی بازاریابی پیامکی قرار دهید. در اینجا چند نکته مهم در مورد پیامک متنی ذکر می شود:

یک قیف پیامکی بزرگ بسازید

از راس قیف استفاده کامل کنید. وب سایت، رسانه های اجتماعی و فروشگاه را پر از شماره و کلمات کلیدی خود سازید. زمانی که شماره خود را تبلیغ می کنید، اطمینان یابید که ارزش ثبت نام در لیست خود را نیز عنوان کنید. به عبارت دیگر به مردم بگویید «چه چیزی از آن به دست می آورند». این امر باعث کاهش افراد غیرعلاقه‌مند می‌شود. علاوه بر این، ایده های دیگری نیز وجود دارد که از طریق آن می توانید کلمات کلیدی و شماره تلفن خود را به اشتراک بگذارید:

 • تبلیغات (رادیو، روزنامه، بیلبورد و غیره)
 • تابلوهای اعلانات
 • برچسب محصولات
 • انتهای ایمیل
 • بر روی لباس و یونیفرم
 • انتهای اسلایدها
 • در داخل وبلاگ یا مقالات
 • کارت ویزیت
 • رسید چاپی

نحوه پیام رسانی را به صورت محاوره ای انتخاب کنید

بهترین توصیه ما در بازاریابی پیامکی این است که پیامک خود را به صورت محاوره ای درآورید. در این میان باید لحنی انتخاب کنید که متناسب با برند شما باشد. اصالت همیشه حاکم است، اما مطمئن باشید پیامی که ارسال می کنید کوتاه، مختصر و ساده باشد.برای دریافت مشاوره بیشتر، با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)