بازاریابی پیامکی چیست؟

بازاریابی پیامکی فرآیند ارسال پیام‌های متنی تبلیغاتی، خدماتی، معاملاتی و غیره است که به صورت انبوه و تک‌به‌تک برای مشتریان فعلی و احتمالی کسب‌وکارها ارسال می‌شود. بازاریابی پیامکی راهی سریع و مقرون به صرفه برای تعامل با مخاطبین بر اساس هدف‌های مختلف است و روشی برای ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی برای گستره‌ی زیادی از مخاطبین است که در حالت کلی به چهار بخش تقسیم می‌شود:

اصلی ترین اهداف بازاریابی پیامکی

پیامک تبلیغاتی و خدماتی وقتی به صورت اصولی و با هدف مشخص ارسال شوند، بهترین نتیجه را برای شرکت‌ها رقم می‌زند. بنابراین پیش از اجرای کمپین بازاریابی پیامکی بایستی با کلی‌ترین اهداف این کانال محبوب بازاریابی آشنا شویم:

کمپین بازاریابی پیامکی

کمپین بازاریابی پیامکی، یک یا چند پیامک متنی است که برای گروه‌ خاصی از افراد ارسال می‌شود و هدف خاصی را دنبال می‌کند که محبوب‌ترین آنها کمپین‌های فروش و تخفیفات ویژه هستند. دو مدل اساسی کمپین‌های بازاریابی پیامکی به صورت زیر هستند:

1. مشارکت مشتریان در کمپین با ارسال پیامک

در این مدل از کمپین بازاریابی پیامکی، کسب‌وکارها تمام تلاش خود را بر ترغیب مشتریان به ارسال پیامک برای هدف خاصی می‌کنند. پیامکی مشتریان باید برای شرکت در این کمپین پیامکی ارسال کنند معمولا یا یک کد است و یا یک کلمه‌ی کلیدی.

به عنوان مثال اگر شما دارای رستورانی باشید که سرویس ارسال رایگان را برای تمام شهر ارائه می‌دهید می‌توانید چنین کمپینی راه‌اندازی کنید.

2. کمپین پیامکی با ارسال پیامک انبوه

در این شیوه شما نیازی به دریافت پیامک از مخاطبین ندارید و پیام تبلیغاتی خود را که دارای هدف بازاریابی خاصی است به صورت انبوه برای مشتریان ارسال می‌کنید. این کمپین‌ها می‌تواند اهداف خاصی را دنبال کند و متناسب با آن مخاطبین هدف مشخصی داشته باشد.

ویژگی های بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی به دلایل بسیار زیادی از محبوب‌ترین شیوه‌های بازاریابی است و در میان استراتژی‌های مختلف بازاریابی جایگاه ویژه‌ای در شرکت‌ها دارد. بیایید ویژگی‌های بازاریابی پیامکی را باهم بررسی کنیم تا به راز محبوبیت آن پی‌ ببریم:

یکی از دلایل برتری بازاریابی پیامکی نسب به روش‌های دیگر، در دسترس بودن آن برای همه‌ی افراد است.  بر اساس آخرین آمار در سال ۲۰۲۱ مشاهده می‌شود که بیش از ۵/۳۱ میلیارد نفر در جهان دارای گوشی تلفن همراه هستند. فرقی نمی‌کند چه تعداد از این افراد دارای گوشی هوشمند باشند و چه تعداد از آنها موبایل‌ قدیمی داشته‌‌باشند. هر دو گروه به راحتی پیامک را دریافت می‌کنند.

این آماره خیره‌کننده نشان می‌دهد که تقریبا تمام مشتریان شما گوشی موبایل دارند و به این ترتیب می‌توانید از طریق بازاریابی پیامکی به تمامی آنها دسترسی داشته باشید، بدون نیاز به این که مشتریان شما به اینترنت متصل باشند.

تصمیم گرفته‌اید با مشتریان خود صحبت کنید و تخفیفات، فروش ویژه یا اطلاعیه‌های خود را به گوش آنان برسانید؟‌ فقط کافیست متن پیام خود را آماده کنید، در پنل‌های پیشرفته مانند پنل پیامک آموت، کمتر از ده‌ ثانیه بعد آنها پیام شما را دریافت می‌کنند! بازاریابی پیامکی به هیچ عنوان شما را معطل نمی‌کند. اگر ناگهان دریافته‌اید که مناسب خاصی در راه است و باید برای تبلیغات در آن روز فکر خاصی بردارید، بازاریابی پیامکی کنار شماست. یک کلیک در پنل کاربری سامانه‌ی پیامکی‌ تان شما را در سریع‌ترین زمان ممکن به مشتریان هدف‌تان متصل می‌کند. 

در مقایسه با سایر کانال‌های بازاریابی، اتخاذ یک استراتژی بازاریابی پیامکی برای کسب‌وکارها بسیار مقرون به صرفه است. حتی اگر شرکتی کوچک و یک فروشگاه را اداره کنید، بازاریابی پیامکی می‌تواند روشی بسیار ارزان قیمت برای افزایش آگاهی از برند و به اشتراک گذاری اخبار تجاری و فاوادارسازی مشتریان‌تان باشد. اگر سامانه‌ی پیامکی خود را از شرکت‌های معتبری مثل آموت خریداری کرده باشید، تعرفه‌ی پنل پیامکی شما را هیجان زده خواهد کرد.

به جرات بزرگترین مزیت بازاریابی پیامکی در مقایسه با سایر روش‌های تبلیغاتی، نرخ دیده شدن آن است. طبق آمار جهانی بیش از ۹۰ درصد پیامک‌های ارسال شده توسط شرکت‌ها، چه پیامک‌های تبلیغاتی و چه پیامک‌های خدماتی، در پنج دقیقه‌ی اولی که مشتری آنها را دریافت می‌کند باز می‌شوند! این یک فرصت فوق‌العاده برای تمام کسب‌وکارهاست که با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

تصور کنید قصد دارید به اطلاع مردم یک شهر برسانید که در یک بازه‌ی مشخص تمام محصولاتتان را ۲۰ درصد تخفیف ارائه می‌دهید. اگر بخواهید از بنر‌های تبلیغاتی در پر رفت‌وآمد‌ترین خیابان‌های شهر استفاده‌ کنید. قبل از هرچه چیز باید هزینه‌ی بسیار بالایی را بپردازید و سپس از لحظه‌ای که این تصمیم را می‌گیرید تا زمانی که بنر‌ها نصب شوند یک پروسه‌ی طولانی را در پیش دارید. از طراحی گرافیکی و ساخت آن گرفته تا اجرای آن، اما مهمترین عیب چیز دیگری است، آنهم اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد که مشتری احتمالی شد آن را ببیند و پیام شما را درک کند. درحالی که بازاریابی پیامکی بسیار سریع اجرا می‌شود فقط کافی است متن خود را بنویسید و سپس آن را ارسال کنید تا فورا به دست مشتری احتمالی شما برسد.

امروزه نقطه‌ی امن همه‌ی افراد گوشی موبایل‌شان است. برای اطلاع از قیمت واقعی و ارزش هر محصول گوشی موبایل خود را بر می‌دارند و در اینترنت به جست‌وجو می‌پردازند و اطلاعات مورد نیازشان را کسب‌ می‌کنند. افراد دوست دارند در مورد هرچیزی به گوشی موبایل‌شان رجوع کنند چرا که آنها در موبایل فرصت تصمیم‌گیری دارند و می‌توانند هرچه را دوست دارند ارزیابی کنند. بنابراین اینکه شما بتوانید از طریق موبایل با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید بسیار ارزشمند است و آنها بیشتر به پیام شما توجه می‌کنند. از طرفی چون برای دریافت پیامک حتی نیازی به اتصال به اینترنت نیز ندارند، در میان تمام شیوه‌های تبلیغاتی دیجیتال، بازاریابی پیامکی بیشترین سازگاری را با موبایل دارد.

یک ضرب‌المثل چینی می‌گوید تا وقتی برنامه‌های تجاری‌تان را روی کاغذ نیاورده‌اید، آن را توی شرکت نبرید! تاکید این جمله بر اهمیت برنامه‌ریزی است. وقتی شما بخواهید کمپین تبلیغاتی اجرا کنید باید هر قدم‌تان برنامه‌ریزی شده باشد.

بازاریابی پیامکی از آنجایی که بسیار قابل برنامه‌ریزی است، شما را اجرای دقیق و موبه‌موی برنامه‌هایتان مطمئن می‌کند. در سامانه‌های پیامکی پیشرفته ماننند سامانه‌ی پیامکی آموت شما می‌توانید، متن پیام خود را آماده کنید و آن را برای ارسال در تاریخ و ساعت مشخصی تنظیم کنید و با خیال راحت به کارهای دیگرتان برسید. در این صورت حتی اگر در لحظه‌ی موعود برای اجرای کمپین به سیستم خود به پنل خود دسترسی نداشته باشید. پیامک به صورت خودکار برای جامعه‌ی هدفی که انتخاب کرده‌اید ارسال می‌شود.

پیامک یک کانال عالی برای برگزاری نظرسنجی و دریافت بازخورد از مشتریان است. تحقیقات نشان می‌دهد به طور متوسط ۳۱ درصد از مشتریان تمام کسب‌و‌کارها در نظرسنجی‌ پیامکی آنان شرکت می‌کنند. از آنجایی که پیامک کوتاه است و زمان چندانی از مخاطب نمی‌گیرد، آنها به راحتی در نظرسنجی شرکت می‌کنند.

نظر سنجی با پیامک می‌تواند حتی کمی پیشرفته‌تر از پرسیدن یک سوال در پیامک باشد. شرکت‌ها می‌توانند لینک‌ یک صفحه‌ی نظرسنجی را از طریق پیامک برای افراد ارسال کنند و در مورد مشتریان خود بیشتر بیاموزند و در راستای جذب افراد بیشتر و نگهداری مشتریان فعلی اقدامات موثری را پیاده‌سازی کنند.

بازاریابی پیامکی مناسب چه کسب‌وکارهایی است؟

بهتر است سوال واقعی این باشد: بازاریابی پیامکی مناسب چه کسانی نیست؟!

در این صورت جواب در یک جمله خلاصه می‌شود: هیچ کسب‌وکاری نیست که از بازاریابی پیامکی سود نبرد!

با این‌حال بیایید چند حوزه‌ی تجاری مختلف را بررسی کنیم و ببینیم بازاریابی پیامکی چطور به آنها کمک می‌کند.

مهم‌ترین عوامل موفقیت در بازاریابی پیامکی

برای راه‌اندازی بازاریابی پیامکی موفق، باید عواملی را مدنظر قرار دهید که برای موفقیت آن حیاتی هستند. این عوامل به شرح زیر می‌باشند:   

۱. رضایت مشتری از بازاریابی پیامکی

همیشه به یاد داشته باشید که تبلیغات خوب به معنای تبلیغاتی است که به مشتری ارزش خوبی را پیشنهاد دهد، این ارزش می‌تواند پیشنهاد تخفیف محصول یا خدمتی باشد که مشتری به آن نیاز دارد، یا حتی می‌تواند تداعی‌سازی یک حس خوب در او باشد. در بازاریابی پیامکی نیز باید رضایت مشتری را مد نظر قرار بدهید، پس بر روی لحن متنی که در پیامک می‌نویسید و نیز ارزشی که در پیام متنی منتقل می‌کنید، حساس باشید و رضایت مشتری را ملاک قرار دهید.

۲. بهترین زمان برای ارسال پیامک تبلیغاتی

به جرات مهم‌ترین جنبه‌ای که باید در ارسال پیامک تبلیغاتی در نظر بگیرید، زمان‌بندی مناسب است. توجه داشته باشید که مشتریان شما دارای خصوصیات شغلی و اخلاقی خاصی هستند و زمان‌هایی در طول روز وجود دارد که اگر پیامک را در آن ساعات دریافت کنند، بازخورد بهتری به شما می‌دهند و درصد مشارکت‌ آنها بیشتر می‌شود. درواقع شما باید بر اساس پرسونای مشتریان عمل کنید و بهترین زمان‌ برای ارسال پیامک به مشتریان احتمالی و مخاطبین هدف خود را پیدا کنید و بر اساس آن اقدام کنید. همچنین باید مدنظر داشته باشید که پیامک شما باعث ایجاد مزاحمت برای افراد نشود، به طور مثال مطمئن باشید پیامک‌های آخر شب هیچ کس را خوشحال و ترغیب نخواهد کرد!

بسیاری از بازاریابان حرفه‌ای معتقدند صبح و بعد از ظهر را بهترین زمان برای شروع بازاریابی پیامکی می‌دانند. آنها به طور خاص توجه بیشتری به ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۱:۳۰ در صبح و ۲:۳۰ الی ۳:۳۰ در بعد از ظهر نشان می‌دهند. اما این به معنای ارسال پیامک فقط در این ساعات نیست، بلکه نوع مخاطبین هدف شما تعیین کننده‌ی زمان درست هستند. بسیاری از مدیران فروش حرفه‌ای می‌گویند که بهترین زمان ارسال پیامک تبلغیاتی باید با آزمون و خطا و کسب تجربه بدست بیایید. از همین رو می‌توانید کمپین بازاریابی پیامکی خود را، که هدف مشخصی مانند فروش دارد ، در زمان‌های مختلف اجرا کنید و نتایج را با یکدیگر مقایسه کنید. 

۳. انسجام و سادگی در بازاریابی پیامکی

هنگام نوشتن یک پیام کوتاه متنی، باید آن را مختصر بنویسید، به گونه‌ای که برای مشتری قابل درک و واضح باشد. بنابراین از پیچیده‌گویی به شدت پرهیز کنید. برای اطمینان از موفقیت بازاریابی پیامکی خود، نه تنها باید منحصربه‌فرد بودن پیامک‌های خود را در نظر بگیرد، بلکه باید انسجام آن‌ها را نیز مدنظر قرار دهید تا مشتریان احتمالی شما بتوانند به راحتی پیامی را که می‌خواهید منتقل کنید، درک کنند.

برای کمک به شما، می توانید نکات زیر را در نظر بگیرید:

4. سنجش میزان موفقیت بازاریابی پیامکی

هر کمپین بازاریابی موفقی باید میزان موفقیت خود را نسبت به تلاشی که انجام داده‌است اندازه‌گیری کند. بازاریابی پیامکی هم همینطور است. درواقع شما با اندازه‌گیری نرخ بازگشت سرمایه مطمئن می‌شودی که پول خود را دور نریخته‌اید و در مسیر درستی قرار دارید. این کار به شما امکان می‌دهد نقاط ضعف و قوت کمپین‌های پیامکی مختلف خود را دریابید و بر اساس آنها برای آینده‌ی مسیر بازاریابی‌تان تصمیماتی موثر بگیرید.

اگر خدمات خود را از پنل پیامکی معتبری مانند پیامک آموت دریافت کرده باشید، قادر خواهید بود گزارش‌های دقیقی را درباره‌ی تبلیغات پیامکی خود دریافت کنید که به شما نشان می‌دهد که در هر کمپین تا چه میزان موفق بوده‌اید. این اطلاعات می‌توانند به مرور نرخ تبدیل مشتریان احتمالی به خریدار را افزایش دهد.

نرم‌افزار بازاریابی پیامکی

اولین قدم برای ورود به دنیای بازاریابی پیامکی، خرید پنل پیامکی است. در واقع یک سرویس ارسال پیامک تحت وب است که بدون نیاز به نصب هیچ‌ گونه نرم‌افزار خاصی قابل استفاده است. یک پنل پیامکی خوب امکانات فراوانی را در اختیار ما قرار می‌دهد که می‌توانیم کمپین‌های مختلف خود را به بهترین شکل ممکن اجرا و مدیریت کنیم. به عنوان مثال سامانه‌ی پیامکی آموت دارای امکانات متنوع زیر است:

ارسال بر اساس شهر، منطقه و محله با استفاده از نقشه

db

ارسال انبوه پیامک تبلیغاتی

ارسال سریع در کمتر از ۱۰ ثانیه

ارسال پیامک تبلیغاتی به بلک لیست مخابرات

زمان‌بندی ارسال پیامک تبلیغاتی و خدماتی

ارائه‌ی گزارش ارسال

امکان دریافت پیامک از مشتریان

ارسال رمز یک بار مصرف OTP جهت احراز هویت

بازاریابی پیامکی در جشنواره ها و مناسبت ها

یک پیشنهاد خوب مانند تخفیف‌های چشم‌گیر، همیشه برای مشتریان جذاب است، مخصوصا وقتی در مناسب‌های خاص و تعطیلات و یا حتی به بهانه‌ی تولد آنها باشد! همه دوست‌دارند از کسب‌وکارهایی که مشتری آن هستند هدیه دریافت کنند. حتی یک هدیه رایگان کوچک در روز تولد افراد آنها را به مشتری دائم و وفادار شما تبدیل می‌کند. همچنین مناسبت‌های عمومی مانند روز جهانی پدر، مادر، نوروز و غیره، فرصت خوبی است برای ارائه‌ی یک پیشنهاد خوب به مشتریان.

چگونه حس فوریت و هیجان برای مخاطبین خود ایجاد کنیم؟

هنگام آماده کردن پیامک تبلیغاتی به خاطر داشته باشید که ذکر تاریخ انقضای پیشنهاد یا تخفیف‌تان کلید موفقیت شما در بازاریابی پیامکی است. اگر مشتری بداند که این فرصت دو روز دیگر به اتمام می‌رسد، نسبت به زمانی که به او گفته‌اید این فرصت هنوز یک ماه دیگر باقی‌ست، تمایل بیشتری به خرید نشان می‌دهد.

تکنیک خرید متوالی به کمک بازاریابی پیامکی

به عنوان مثال فرض کنیم محصول شما یک دوره‌ی مصرف ۶۰ روزه‌ دارد و یا حدس می‌زنید در حدود ۶۰ روز بعد به اتمام می‌رسد. یک یادآوری دوستانه در روز پنجاهم برای مشتری ارسال کنید تا او فرصت کافی برای خرید دوباره‌ی آن را  داشته باشد. همچنین می‌توانید این پیام را همراه با یک نکته آموزشی همراه کنید. مثلا اگر محصول مراقبت از مو دارید، یک توصیه در مورد سالم نگهداشتن مو‌ها می‌تواند دلگرم کننده باشد.

همچنین چند ماه پس از خرید محصول می‌توانید یک تخفیف ترغیب کننده‌ برای مشتریان ارسال کنید و آنها را به خرید مجدد ترغیب کنید.

سوالاتی که می تواند به شما کمک کند…

تمامی فروشگاه‌های بزرگ و کوچک، کارخانه‌جات، کسب‌وکار‌های خدماتی مانند کلینیک‌های زیبایی، آژانس‌های هواپیمایی و به طور کلی تمام کسب‌وکارهایی که به دنبال سریع‌ترین راه ارتباط با مشتریان بالفعل و بالقوه خود هستند.

خرید پنل پیامکی اولین و شاید مهم‌ترین قدم در راه‌اندازی یک کمپین موفق است؛ چون امکان ارسال پیامک انبوه را به طیف گسترده‌ای فراهم می‌کند.

پنل پیامکی آموت با ده‌ها امکانات کاربردی برای ارتباط سریع و همه‌جانبه با مشتریان طراحی شده‌ است. این پنل یک خدمت تحت وب است و نیازی به نصب نرم‌افزار ندارد.

هزینه ارسال هر پیامک ۴۸۰ ریال است؛ برای تخمین دقیق هزینه بازاریابی پیامکی خود، این عدد را در تعداد مخاطبین هدف خود ضرب کنید.

۹۸ درصد پیامک‌های ارسالی توسط کسب‌وکار‌ها توسط مشتریان باز می‌شود.

10 پاسخ

 1. بیشترین بازخورد مثبت کسانی که از این سرویس استفاده کردند، در کدوم باره بوده است؟ تبلیغات ؟ اطلاع رسانی ؟ نظرسنجی ؟لطفا راهنمایی کنید.

  1. درود رحمان عزیز
   بازاریابی پیامکی چندین مرحله دارد ، شما بایستی قیف بازاریابیتون رو به درستی بچینید و در هر مرحله با آنالیز دقیق از وضعیت مخاطبینتون ، بهترین و حرفه ای ترین نوع بازاریابی رو توسط پنل پیامکیتون اجر کنید. در واقع باید بگم که شما در تمامی مراحل میتونید بازدهی بالایی دریافت کنید که مشروط به آنالیز و شناخت درست مخاطبینتون هست.

 2. بنظر شما استفاده از سرویس نظرسنجی به صورت پیامک جذب مخاطب بیشتری داره یا سرویس اطلاع رسانی جشنواره ها و تخفیفات ؟

  1. درود مجید عزیز
   بیشتر کاربران پیامک آموت از سرویس اطلاع رسانی جشنواره ها و تخفیفات استفاده میکنند، اما اینکه بازدهی کدام یک بیشتر است به عواملی مثل : 1- پرسونای مخاطبینتون 2 – ترند و روی بورس بود موضوعی 3 – نگارش و محتوای خود متن تبلیغاتی و … بستگی دارد.

 3. سلام. من از سرویس پیامک انبوه شما برای تخفیفات فروشگاه لباسم استفاده کردم و خیلی بازخورد خوبی داشتم و راضی هستم.

  1. درود خانوم هلیا
   خیلی ممنونیم که رضایت شما رو جلب کردیم و تجریه خودتون رو با دیگران به اشتراک میزارید.

 4. آیا سرویس پیامک انبوه آموت دارای مخاطبین هدفی برای کسب و کاری آماده دارد که بتوان از آنها استفاده کرد ؟

  1. درود رضا عزیز
   بله شما میتونید ارسال منطقه ای داشته باشید و پیام هاتون رو به شماره هایی در مناطق خاص شهرتون ارسال کنید. همچنین میتونید از بانک شماره موبایل آموت استفاده کنید و برای صنف مخاطب خاص خودتون پیامک ارسال کنید.

 5. من یک آژانس هواپیمایی نوپا دارم، میخواستم بپرسم به نظر شما کمپین پیامکی برم بیشتر بازدهی داره یا ایمیل مارکتینگ کنم؟! ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام علیرضا عزیز
   در مورد مقایسه این دو مورد باید بگم بهتره که از هر دو روش استفاده کنید. ایمیل مارکتینگ روش نو و به روز تری هست و مخاطبین خاص خودش رو داره ، اما شما که آژانس هواپیمایی دارید قطعا قشری از مخاطبینتون هستند که ایمیلشون رو چک نمیکنن یا زیاد کار با فضای دیجیتال رو یاد ندارند، برای اون قشر مخاطبتون پیشنهاد میکنم سرویس پیامک انبوه آموت به همراه بانک اطلاعاتی مشاغل آموت رو بیشتر بشناسید. استفاده از این دو میتونه نرخ تبدیل بالایی برای مشتریان شما داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *